Bord direktora Evropske banke za obnovu i razvoj usvojio je novu strategiju za Crnu Goru sa definisanim prioritetima za period od ove do 2016. godine. U ovom dokumentu EBRD potvrđuje opredijeljenost da podržava održivi razvoj Crne Gore. Među definisanim prioritetima za podršku je proširenje privredne baze kroz povećanje konkurentnosti. Iako je crnogorska privreda brzo rasla u periodu prije krize, ovaj rast je bio neujednačen, podstaknut brzim rastom kredita i podsticanjem starih i nekonkurentnih industrijskih preduzeća. Banka će pomoći Crnoj Gori da krene stazom ujednačenijeg rasta kroz ciljanu podršku malim i srednjim preduzećima u svim sektorima sa potencijalom rasta, uključujući i poljoprivredni, i kroz dalje ojačavanje finansijskog sistema. EBRD će pružiti podršku i održivom turizmu, sektoru nekretnina, kao i pratećim projektima infrastrukture i zaštite životne sredine.
Bord direktora Evropske banke za obnovu i razvoj usvojio je novu strategiju za Crnu Goru sa definisanim prioritetima za period od ove do 2016. godine.
- U ovom dokumentu EBRD potvrđuje opredijeljenost da podržava održivi razvoj Crne Gore – navedeno je u saopštenju koje prenosi Mina biznis.
Među definisanim prioritetima za podršku je proširenje privredne baze kroz povećanje konkurentnosti.
- Iako je crnogorska privreda brzo rasla u periodu prije krize, ovaj rast je bio neujednačen, podstaknut brzim rastom kredita i podsticanjem starih i nekonkurentnih industrijskih preduzeća. Banka će pomoći Crnoj Gori da krene stazom ujednačenijeg rasta kroz ciljanu podršku malim i srednjim preduzećima u svim sektorima sa potencijalom rasta, uključujući i poljoprivredni, i kroz dalje ojačavanje finansijskog sistema – navedeno je u Strategiji.
EBRD će pružiti podršku i održivom turizmu, sektoru nekretnina, kao i pratećim projektima infrastrukture i zaštite životne sredine.
S obzirom na klimu Crne Gore, obalu i prirodne ljepote, turistički sektor će, smatraju u EBRD, vjerovatno biti glavni pokretač rasta u doglednoj budućnosti.
Prioritet EBRD u periodu od ove do 2016. godine je i promovisanje energetske sigurnosti i efikasnosti i regionalne integracije energetskih tržišta.
U ovom sektoru, kako je objašnjeno, konkurencija praktično ne postoji, komercijalni i tehnički gubici u distribuciji su značajni, a malo je napretka u energetskoj efikasnosti i smanjenju ugljendioksida.
- U srednjem i dugoročnom periodu, međutim, Crna Gora ima potencijal da bude regionalno energetsko središte. Banka će podržati važne međunarodne veze među zemljama u regionu i investiraće u projekte u Crnoj Gori koji poboljšavaju energetsku sigurnost, unapređuju energetsku efikasnost i vode do veće konkurentnosti na energetskom tržištu – najavili su iz EBRD.
U svim ovim aktivnostima, kako su dodali, EBRD će se truditi da uskladi svoje poslovanje sa prioritetima Vlade Crne Gore i blisko će sarađivati sa drugim međunarodnim finansijskim institucijama, multilateralnim i bilateralnim donatorima, uključujući Evropsku uniju.
Od 31. decembra prošle godine EBRD je potpisala 34 projekta u Crnoj Gori i obezbijedila finansiranje u ukupnom iznosu od 323 miliona eura kroz kreditne aranžmane kao i učešćem u vlasničkom udjelu.
U periodu Strategije od 2010. do 2012. godine EBRD je u Crnoj Gori potpisala 21 projekat u kumulativnom iznosu od 216 miliona eura. Prosječna veličina transakcija iznosila je 10,5 miliona eura.